מסכמים את הוועידה
הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת בישראלעמוד ראשי  |  צרו קשר  |  אתר התנועה ליהדות מתקדמת 

ועידת התנועה הי"ט התכנסה שנה זו בשבת פרשת "בהעלותך". בין סיפוריה של הפרשה, מתארת התורה את מעשה התאספותם של שבעים זקני ישראל סביב אוהל מועד, למעמד בו הואצלה עליהם רוחו של משה. יחד עם אלדד ומידד שנתנבאו במחנה, חברו שבעים הזקנים אל משה ואהרון בהנהגת האומה; שותפים לשליחות; חולקים יחד את הרוח; נושאים במשותף את המשא; מבקשים להשמיע את קולו של האל במחנה ישראל.

מי שהסתובב במדשאות מרכז הכנסים בשפיים באותה השבת, אשר הפך להיות "אוהל המועד" של קהילות היהדות המתקדמת, יכול היה בודאי להרגיש עד כמה סיפור מעשה זה של פרשת "בהעלותך" הולם את ועידתה של התנועה ואת הרוח שנשבה בה ואשר הואצלה על משתתפיה – לא שבעים, כי אם קרוב לאלף ומאתים; ולא רק "זקנים", כי אם בני כל הגילאים, מטף ועד קשיש, מתשחורת ועד שיבה.

ועידת התנועה הי"ט עמדה בסימן התחדשותה של התפילה בישראל – עדות לזהותה הרוחנית של היהדות המתקדמת בישראל, ולהיותה חלוצה בעיצובו של נוסח תפילה ישראלי, שורשי וציוני, המשלב בין מסורות עבר לבין חגיה, נופיה, שיריה ואתגריה של הארץ הזו. עשרות מפגשי הלימוד והסדנאות בהם נטלו חלק מאות לומדים ולומדות, היוו עדות לעוצמתה הרעיונית של התנועה ולרצון חבריה שלא לשקוט על השמרים. הדיונים התנועתיים אשר נערכו במגוון רחב של נושאים ובהם: פעילותה הציבורית של התנועה; תפקידה במסגרת המאמץ האקולוגי; שליחותה של היהדות המתקדמת בקרב הישראלים דוברי הרוסית ועוד, העידו כי אנו איננו מבקשים להסתגר בתוך אוהל מועד צר ואליטיסטי כי אם להתנבא בתוך ה"מחנה הישראלי", לפעול מתוכו ועם כל יושביו.

רוחה של ההתחדשות הואצלה על הוועידה, לא רק בזכות העיסוק בהתחדשות התפילה הישראלית, כי אם גם בזכותן של מסורות חדשות וצעירות ובזכותם של ציוני דרך חדשים בדרכה של היהדות המתקדמת בישראל. השקתו של כתב העת "ברכו", העוסק בתפילה בישראל; הצגתו של שירון תנועת הנוער החדש; יציאתו לדרך של פרויקט "ניגון-טיוב" לתיעוד ניגוני התפילה של קהילותינו; הצגת קווי המיתוג והפרסום החדשים של התנועה; במת הספר – בה חגגנו שלושה כותרים חדשים של חברי תנועה מובילים; קיומה של ועידת ילדים משמעותית ואיכותית – כל אלו העניקו רוח של התחדשות להתכנסותנו ואנו מקווים להופכם למסורת. הצטרפותן של שתי קהילות חדשות לתנועה – קהילת "שירת הים-כרמל" בחיפה וקהילת "השחר" באבן יהודה, וחגיגת ייסודם של שלושה בתי ספר תנועתיים חדשים בחיפה, מודיעין ותל אביב-יפו, הפכו את הוועידה לחגיגה של ממש.

בחלקה הראשון של פרשת "בהעלותך" עוסקת התורה בתפקידם ומעמדם של הלווים, המשרתים בקודש. גם לוועידתנו, היו הלווים משלה; משרתים בקודש הראויים לתודה. הוקרתנו והערכתנו לעשרות הרבנים והרבות, ויתר המורים והמורות, מובילי התפילות, השיעורים והסדנאות; לאישי הציבור שנטלו חלק בוועידה – השר יצחק הרצוג, יו"ר הסוכנות, מר נתן שרנסקי וחה"כ יוחנן פלסנר - לכל עשרות המתנדבים מקרב חברי הקהילות; לחזנים ושליחי הציבור; לחניכי תנועת הנוער והמכינה; לצוות מרכז הכנסים בשפיים ומעל לכל – ליושבות ראש הוועידה, פאולה אדלשטיין ורחל אלקלעי ולצוות המוביל: הדס רפפורט, נעמה דפני-קלן ואור זוהר.

תודה לכל משתתפי הוועידה הרבים – מה טוב היה שבת אחים גם יחד!
להתראות באביב תשע"ב – 2012 בועידת התנועה העשרים!

הרב גלעד קריב
מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת בישראל

האתר פועל בתמיכתן של הקרן הקיימת לישראל, הסוכנות היהודית לארץ ישראל, ההסתדרות הציונית העולמית ומשרד המדע התרבות והספורט - עזבונות
צרו קשר | פייסבוק | אתר התנועה