סיפור ואגדה לפני השינה
רבן יוחנן בן זכאירבן יוחנן בן זכאי היה מגדולי התנאים, ומנהיג חשוב בעת חורבן בית שני והמרד הגדול הוא נחשב לדמות המרכזית שפעלה לשיקום היהדות הרוחנית לאחר החורבן. מצורף סיפורו של רבן יוחנן בן זכאי ואתם מוזמנים לבחור את החלקים בסיפור חייו שמעניינים אתכם ויענינו את ילדיכם. את סיפורו של רבן יוחנן בן זכאי מתאים לספר בביקור או בדרך לירושלים אבל גם בלילה לפני השינה...

אתם מוזמנים לשוחח עם הילדים על דמותו של ריב"ז, האם הוא דמות חיובית? האם הוא בוגד? מה היה קורה אילולא היו קמים אנשים כמו ריב"ז? האם קרו דברים טובים לעם היהודים בעקבות החורבן ? ועוד כיד הדימיון הטובה עליכם.

הסיפור על יציאתו של רבן יוחנן בן זכאי

אספסיינוס, שהיה מפקד בצבא הרומאי הטיל מצור על ירושלים במשך שלוש שנים. רבן יוחנן בן זכאי חי בתוך ירושלים הנצורה. מספרים שבירושלים היו שם שלושה אנשים עשירים מופלגים: נקדימון בן גוריון, בן כלבא שבוע ובן ציצית הכסת. הם היו כל כך עשירים שהמזון שהיה ברשותם היה יכול לפרנס את כל האנשים שחיו בירושלים הנצורה כמה שנים (אפילו במשך 21 שנה), אלא שהקנאים שהיו בירושלים שרפו את כל המזון הזה וכשראה בן זכאי שתושבי ירושלים שולקים (מבשלים) קש ושותים את המים שאיתם בישלו הוא אמר: "בני אדם ששולקין קש ושותים מימיו יכולים לעמוד בחילותיו של אספסיינוס?" והבין שיש לברוח מהעיר ושחייבם לעשות שלום עם הרומאים.

רבן יוחנן קרא לאבא סקרא (שהיה האחיין שלו וגם ממנהיגי המרד) והצליח לשכנע אותו לעזור לו לצאת מהעיר. רבי יוחנן התחזה לחולה ואחר כך לנפטר. תלמידיו רבי אליעזר בן הורקנוס, ורבי יהושע בן חנניה ששותפו בתוכנית נשאו את מיטתו כדי להוציאו מעיר ולקבור אותו. הקנאים היהודים ששמרו בשערי העיר ולא אפשרו לאף אדם לצאת, רצו לדקור את המיטה לוודא את מותו, אולם אבא סקרא מנע זאת בעדם, באומרו: "יאמרו: 'רבם דקרו'". בקשו לדחוף אותו, כדי שאם הוא חי יזעק. אמר: "יאמרו: 'רבם דחפו'".

לאחר שיצא מירושלים נפגש רבי יוחנן עם אספסיאנוס, שהיה כאמור מפקד בצבא הרומאי ומיד אמר לו "שלום עליך המלך" (למרות שאספסיינוס עוד לא מלך באותו זמן) דבריו על המלכתו של אספסיינוס לקיסר אומתו במהרה, ואספסיאנוס היה מלא התפעלות מחכמתו של רבי יוחנן ונתן לו זכות לבקש מה שירצה. רבן יוחנן ביקש את יבנה וחכמיה.

לאחר שהסתיימה המלחמה, פעל רבן יוחנן בן זכאי לשקם את העולם היהודי שחרב והרומאים נתנו לו להקים ביבנה את הסנהדרין שהייתה למעשה הגוף שהנהיג את מי היהודים שחיו בא"י למעשה החל רבן יוחנן בן זכאי בתהליך של שינוי גדול (תהליך אותו סיים רבי יהודה הנשיא) של היהדות שבו הלימוד והתפילה החליפו את העלאת הקורבן בבית המקדש, בכך שלא היה צורך יותר בכוהנים וכל אחד יכול להתפלל ישירות לאלוהיו ועוד.

האתר פועל בתמיכתן של הקרן הקיימת לישראל, הסוכנות היהודית לארץ ישראל, ההסתדרות הציונית העולמית ומשרד המדע התרבות והספורט - עזבונות
צרו קשר | פייסבוק | אתר התנועה