פורים | מתקנים עולם 

חודש אדר זרוע בהתייחסויות לאחריות החברתית המוטלת על כתפיו של היחיד ועל כתפיה של הקהילה. משבת שקלים, המקדימה את ראש החודש ואשר עוסקת בצרכי הציבור, דרך מצוות משלוחי המנות ומתנות האביונים ועד למבצעי קמחא דפסחא המיועדים לסייע לחבריה המוחלשים של הקהילה לחוג את חג החירות בכבוד. בקהילות היהדות המתקדמת אנו מציינים בימות אדר את חודש הנתינה והאחריות החברתית, בתקווה לעודד את חברי הקהילות, ידידיהן והציבור הרחב, לטול חלק במאמץ לכינונה של ערבות חברתית וקהילתית במדינת ישראל.

בחלק ניכר מן השנים מצוינים במהלך חודש אדר שני ימי ציון בין לאומיים הנוגעים אף הם לסוגיית הצדק החברתי: יום האישה הבין לאומי ב-8 במרץ ויום המאבק הבין לאומי בגזענות, המצוין ב-21 למרץ, יום השוויון האביבי. בשנים האחרונות החלו ארגוני הנשים והפלורליזם הדתי לציין ביום תענית אסתר את יום המאבק למען העגונות ומסורבות הגט – מועד נוסף של עשייה חברתית ותשומת לב ציבורית.

בשער זה אנו מזמינים אתכם לקרוא מאמרים העוסקים בקשר בין חג הפורים וענייני הצדק החברתי, פרי עטם של הרבה דליה מרקד והרב גלעד קריב; להתוודע לעשייתה הברוכה של קרן בכבוד ולעיין בתפילות שנתחברו סביב מאבקן של הנשים העגונות ומסורבות הגט.

פורים ועשייה חברתית
הרב גלעד קריב

 
לא אחת, ברגע המעבר משתיית המרק למנה העיקרית, נהג סבי לספר את הסיפור על ההבדל המכריע בין יהודי פולין לאלו שמליטא. יהודי פולין, כך סיפר, נוהגים לשתות ראשית את המרק, ולאחריו לגשת אל המנה העיקרית. לליטאים – שיטה שונה. קודם כל הבשר ורק לאחר מכן, אם נותר מקום, מגיע המרק. משנשאלו הליטאים לפשר מנהגם המוזר, ענו כי יש בדבר עדות לאמונתם שהמשיח באמת ובתמים יכול להופיע בכל רגע. מה יקרה, כך שאלו, אם הדבר יתרחש בדיוק במעבר מן המנה הראשונה לשנייה ? לחצו כאן לקריאת המאמר המלא

לחודש אדר – שתי פניו של יאנוס
הרבה ד"ר דליה מרקס
שני ימי מאבק באִי צדק, שניהם קשורים בנשים, נציין השנה בחודש אדר: יום העגונה הבינלאומי (תענית אסתר, 25.2) ויום האישה הבינלאומי (כב באדר, 8.3.2010). יום האישה הבינלאומי נקבע בעקבות הפגנות שקיימו פועלות טקסטיל בניו יורק בשמונה במארס בשנת 1857. הנשים מחו כנגד שעות העבודה הארוכות, השכר הזעום ותנאי העבודה. לחצו כאן לקריאת המאמר המלא


משלוחי מנות ומבצע קמחא דפסחא עם "קרן בכבוד"
קרן היהדות המתקדמת לאחריות חברתיתקרן בכבוד, קרן היהדות המתקדמת (רפורמית) לאחריות חברתית, מעניקה סיוע הומניטרי ליחידים ולקהילות מכל מגזריה של החברה הישראלית, ושואפת לטפח מפעלי עזרה הדדית ברוח ערכיה של התנועה ליהדות מתקדמת. כחלק ממאמציה לתרום להקטנת פערים בחברה הישראלית ולקידומם של ערכי הצדק החברתי שואפת הקרן להעצים את קהלי היעד מקבלי השירות. במהלך השנה מקיימת הקרן יחד עם חברי ומתנדבי קהילות התנועה פרויקטים רבים בתחומי תרבות, חינוך והזנה.

 הצטרפו לעמוד של 'קרן בכבוד' בפייסבוק

לקראת פורים חברה קרן בכבוד לעמותת אור שלום, למען ילדים ונוער בסיכון, במכירת משלוח מנות שמכירתם קודש לסיוע לילדי העמותה.

במקביל אנו נערכים לקראת מבצע קמחא דפסחא – איסוף תרומות כספיות לשם חלוקת חבילות. בשנה שעברה נאספו ממאות חברי קהילה ואוהדי התנועה תרומות למען סיוע למשפחות מכל גווני הקשת של החברה הישראלית.


לפרטים ותרומות: קרן בכבוד 1-700-50-19-19

תפילות למען הנשים העגונות ומסורבות הגט
לקראת יום העגונה
בשנים האחרונות נכתבו בקהילות היהדות המתקדמת והיהדות המסורתית תפילות שונות למען הנשים מסורבות הגט. להלן שתיים מהתפילות:

מי שברך
(מתוך סידור 'ואני תפילתי – סידור ישראלי' בהוצאת הספריה המסורתית)

מִי שֶׁבֵּרַךְ אֲבוֹתֵינוּ אַבְרָהָם יִצְחָק וְיַעֲקֹב, וְאִמוֹתֵינוּ שָׂרָה רִבְקָה רָחֵל וְלֵאָה, הוּא יְבָרֵךְ אֶת ... בַּת ... שֶׁהוּתְּרָה מִכַּבְלֵי עֲגִינוּתָהּ / שֶׁהוּתְּרָה מִנִּשׂוּאִין / שֶׁהָיוּ כְּרֵיחַיִם עַל צַוָּארָהּ. יְהִי רָצוֹן שֶׁתַּשְׂכִּיל לְשַׁקֵּם אֶת חַיֵּיהָ, לְחַדֵּשׁ נְעֻרֶיהָ כְּקֶדֶם, וְלִמְצֹא חֵן וְשֵׂכֶל טוֹב בְּעֵינֵי אֱלֹהִים וְאָדָם, כַּכָּתוּב: שָׂשׂוֹן וְשִׂמְחָה יִמָּצֵא בָהּ, תּוֹדָה וְקוֹל זִמְרָה (ישעיה נא). וְכֵן יְהִי רָצוֹן, וְנֹאמַר: אָמֵן.


לחצו כאן להורדת תפילה נוספת של הרבה תמר דובדבני

 

האתר פועל בתמיכתן של הקרן הקיימת לישראל, הסוכנות היהודית לארץ ישראל, ההסתדרות הציונית העולמית ומשרד המדע התרבות והספורט - עזבונות
צרו קשר | פייסבוק | אתר התנועה