ל"ג בעומר עם הילדים 
אגף החינוך

לחצו כאן"כשהיינו ילדים סיפרה לנו הגננת כי מדליקים מדורות בל"ג בעומר לזכר נצחונו של בר כוכבא על הרומאים. והיה גם השיר על בר כוכבא הגיבור שניצח את האריה ומשחקי החץ והקשת. בקיצור, מיתוס המרד נגד הכובש הזר, גבורת המעטים וניצחונם הצודק על הרבים.

שנים רבות לקח לאמת ההיסטורית לחלחל אל תוך מערכת החינוך ולהתעמת עם הכזב שבבסיס המיתוס. היום רוב המחנכים כבר יודעים, שמרד בר-כוכבא היה כישלון מחפיר. אולי לא הכל יודעים עד כמה גדולה היתה הקטסטרופה שהמרד הזה הביא בעקבותיו, אבל ברור לכל שאין כאן סיבה לחגוג.  מה ניתן לעשות ביום כזה שצבר טקסי חג חסרי היגיון, ובכל זאת אי אפשר לבטלו?

יש פתרון: מצמידים לו תוכן חדש, ערכי, תוכן שראוי לחנך לאורו. היהדות תמיד נהגה כך באמצעות הטכניקה היעילה של המדרש, אלא שהפעם חשוב להקפיד בבחירת התוכן כדי שיהיה גם הגיוני וגם אמיתי מבחינה היסטורית. במערכת הערכים של דורנו, בניגוד לדורות הקודמים, האמת ההיסטורית נחשבת לערך ראשון במעלה. במקום גיבורי המרד הצבאי יוצבו גיבורים אחרים - גיבורי תרבות [1] 
בפעילות זו נבחן האם בר כוכבא נחשב לגיבור בתקופתו? מדוע נבחר בר כוכבא לשמש כמודל לגבורה בראשית הישוב? ואילו מודלים של גבורה נבקש לאמץ לעצמנו כיום?

 
האתר פועל בתמיכתן של הקרן הקיימת לישראל, הסוכנות היהודית לארץ ישראל, ההסתדרות הציונית העולמית ומשרד המדע התרבות והספורט - עזבונות
צרו קשר | פייסבוק | אתר התנועה